Глобус для дитини – найкращий інструмент пізнання світу

Обертаючі навколо своєї осі, історичні, політичні, надувні, з підсвічуванням, левітуючі, рельєфні, магнітні, пазли – різновидів глобусів, що є тривимірною моделлю земної кулі в мініатюрі, існує безліч.

Сама назва походить від латинського «globus», що перекладається як «сфера». Глобуси з’явилися сотні років тому і стали спробою людини осмислити свою роль у Всесвіті. Плоскі карти давали дуже приблизну картину світу, тому необхідно було візуалізувати знання про свою планету.

Безумовно, сама модель будь-якого глобуса не є точною копією Землі через недотримання пропорцій, відсутність різниці між найвищою та найнижчою точкою, а також інших факторів. І все ж не існує простішого способу для дитини зрозуміти, як виглядає наша планета з космосу.

З дитинства ми знаємо, що будь-які планети, і Земля зокрема, є практично ідеальними сферами. Зрозуміти і уявити це за допомогою звичайних «плоських» карт досить складно, а глобус дає необхідне уявлення як про приблизні розміри та кількість континентів та океанів, так і про відстані між країнами.

Сучасні рельєфні моделі, виконані у великому масштабі, практично повністю копіюють нашу планету, проте тут варто розуміти: діаметр Землі становить близько 12000 км, тому показати в актуальному розмірі Гімалаї, висота яких трохи менше 9000 км, досить складно.

>

Види глобусів

Загалом глобус є однією з найкращих копій нашої планети, за допомогою якої можна розпочинати свої знання про світ. Політичні глобуси «розкажуть» нам про розташування країн та їхні столиці, фізичні необхідні для розуміння будови земної кори.

Існують також історичні глобуси, контури континентів та країн, на яких відповідають знанням людини у певні періоди часу. Досить цікаво знаходити суттєві відмінності із сучасною картою світу, які були наслідком відомих географічних відкриттів.

Окрім глобусів Землі, ви можете купити сьогодні і глобуси інших небесних сфер, серед яких наше Сонце, Місяць, Марс, Венера та інші планети, супутники. Крім того, тим, хто вивчає астрономію, можна рекомендувати глобуси зоряного неба із зображенням сузір’їв, зірок, туманностей та інших елементів.

Глобуси тваринного та рослинного світу дадуть дитині уявлення про флору та фауну нашої планети. Тектонічні глобуси необхідні для розуміння процесів руху земних платформ та плит, а також наслідків їх зіткнень.

Чому глобуси та карти так подобаються дітям

Давно помічено, що карти та глобуси приваблюють маленьких дослідників. Багато в чому це закладається ще в наймолодшому віці, коли дитина дивиться улюблені мультфільми про далекі мандри, казкові країни та дивовижні відкриття.

Діти з їхнім авантюризмом мріють про таємничі скарби піратів, про старі карти зі скарбами, про нові землі, які ще не відкриті, з великим задоволенням. Батькам варто заохочувати допитливість своїх дітей: навіть у найменшому віці їх можна долучити до вивчення карт та глобусу в ігровій манері.

Безперечно, може бути поки що рано говорити про меридіани та паралелі, широту і довготу, проте загальні знання про нашу планету ніколи не завадять. У 3–4 роки дитина вже здатна зрозуміти, що Земля практично повністю складається з океанів, а кількість континентів дорівнює шести.

З віком можна поглиблювати та узагальнювати ці знання, граючи в країни та міста, запам’ятовуючи їх знаходження на карті та глобусі. Дитина дізнається, де знаходиться найвища точка нашої планети і де розташована знаменита Маріанська западина.