Як розвивати у дітей навички критичного мислення

Діти приймають рішення від раннього віку. Спочатку це інтуїтивні рішення, наприклад, «з’їсти бутерброд» або «грати з іграшкою». Однак надалі їм доводиться приймати важливі рішення щодо вибору друзів, освіти чи кар’єри. Щоб приймати такі рішення, дитині потрібні навички критичного мислення.

Отже, що таке критичне мислення? Це навичка, яка допомагає дитині розвинути гнучкість розуму, засвоювати нову інформацію та розуміти складні проблеми.

Критичне мислення допомагає дитині використовувати існуючі знання та навички для того, щоб творчо вирішувати проблеми, розуміти думку інших людей, формувати власну думку тощо. >

Іншими словами, критичне мислення дає відповідь на запитання, «як», а не «що» думати.

У статті ми поговоримо про важливість критичного мислення для дітей та розглянемо кілька практичних порад, які допоможуть дітям у школі та у повсякденному житті.

Чому критичне мислення важливе для дітей

Перш ніж говорити про те, як розвивати критичне мислення у дітей, розглянемо, чому ця навичка важлива для них.

1. Критичне мислення допомагає дітям упродовж усього життя.

Критичне мислення – це одна з розумових навичок. Він не пов’язаний з певною сферою, і тому залишається актуальним у будь-якому віці. Вміння систематично мислити та вирішувати проблеми приносить користь у всіх життєвих сферах.

2. Допомагає ухвалювати рішення.

Незалежно від того, наскільки важливі рішення приймає дитина (наприклад, в яку гру грати, який мультфільм подивитися і т. д.), критичне мислення допомагає йому стежити за ходом думок – думати послідовніше та систематично – що призводить до правильних рішень . Згодом це призводить до розвитку незалежного мислення. Також критичне мислення допомагає дитині приймати рішення, ґрунтуючись на фактах.

3. Заохочує творчість.

Критичне мислення допомагає дитині вирішувати проблеми та розвивати нові творчі способи їх вирішення. Дитина виходить із зони комфорту, щоб знайти нестандартний спосіб вирішення проблеми.

4. Пробуджує цікавість.

Якщо у дитини розвинені навички критичного мислення, вона не прийматиме інформацію за чисту монету, а перевірятиме її і дізнаватиметься більше про поняття та ситуації, з якими стикається. Перевіряючи інформацію, дитина ставить собі запитання типу «Звідки це дізнався?», «Що, якщо це неповна чи недостовірна інформація?» і т. д. Так у нього розвивається допитливість, і він дізнається про нове протягом усього життя. Також дитина стає більш уважною до деталей – це допомагає краще розуміти речі.

5. Розвиває здатність адаптуватися та вирішувати проблеми.

Люди, які мають розвинене критичне мислення, мислять систематично, тому вони вміють успішно вирішувати проблеми. Критичне мислення дозволяє аналізувати ситуації, приймати виважені рішення, висловлювати об’єктивні міркування та вживати заходів для вирішення проблем.

Також критичне мислення є однією з головних навичок, яка дозволяє дітям мислити нешаблонно та адаптуватися до змін.